II wystawa Grupy Artystycznej Equitas Equitatum. Olsztyn.

II wystawa Grupy Artystycznej Equitas Equitatum. Olsztyn.

Kiedy kilka miesięcy temu, czworo z nas otrzymało zaproszenie do wzięcia udziału w wystawie w jednym z warszawskich domów kultury, przyjęliśmy je bez zastanowienia. Znamy się od kilku lat, lubimy się, łączy nas zamiłowanie do koni, pomysł na wspólną wystawę wydawał się ciekawy. Od słowa do słowa, nie wiadomo kiedy, powstał pomysł stworzenia interdyscyplinarnego wydarzenia związanego z końmi. Postanowiliśmy zebrać grupę artystów, w której znajdą się przedstawiciele różnych nurtów i dziedzin sztuki. Chcieliśmy pokazać, że każdy z nas widzi konia w inny sposób. Co tu dużo mówić, chcieliśmy również zerwać z przekonaniem, że koń w sztuce musi być pokazany w sposób patetyczny, bądź wręcz graniczący z kiczem.
I tak, Grupę EE tworzą w tej chwili przedstawiciele malarstwa olejnego, akwareli, grafiki, rzeźby, ceramiki, rysunku i fotografii. Ze względów organizacyjnych, jest nas osiem osób, jednak wobec podziwu, jaki budzą w nas prace innych „końskich” artystów, na każdą z naszych wystaw postanowiliśmy zapraszać Gości. Dzięki takiej formule, każda z ekspozycji Grupy miała będzie nieco inny charakter, za każdym razem prezentować będziemy odmienny zestaw prac i różnych twórców.
W czasie wystawy w Olsztynie, Gościem Grupy EE będzie pani Katarzyna Bala, specjalizująca się w tkactwie artystycznym.
Chcielibyśmy wyjść również poza ramy sztuk wizualnych, stąd wernisaż prac plastycznych połączony będzie z wieczorkiem literackim Piotra Dzięciołowskiego (na stałe reprezentującego w Grupie fotografię), który opowie o swojej książce „Malują, rysują, rzeźbią konie”. Książka pełna jest anegdot o artystach – w tym o członkach Grupy EE! Warto przyjść i posłuchać.
Kolejną część wieczoru zajmie prezentacja prac plastycznych Grupy, tym razem w składzie:
• Katarzyna Bala – tkactwo artystyczne
• Malwina de Bradé – malarstwo i rysunek
• Joanna Czubak – grafika, batik
• Katarzyna Dippel – grafika
• Piotr Dzięciołowski – fotografia
• Ewa Jaworska – rzeźba ceramiczna
• Kamila Karst – rzeźba
• Magdalena Muraszko-Kowalska – rysunek
Następnie zaprosimy na część poetycką wieczoru. Wiersze swoje, naturalnie związane z tematem koni, zaprezentuje Katarzyna Preiskorn.
Wernisaż wystawy Grupy Equitas Equitatum „Malują, rysują, rzeźbią konie”, poprowadzą panie Katarzyna Bikowska oraz Malwina de Bradé.
Patronat nad wystawą objęła Gazeta Olsztyńska oraz portal hejnakon.pl.
Zapraszamy do Biblioteki Uniwersyteckiej UWM, przy ulicy Oczapowskiego 12B, o godzinie 17:00. Prace Grupy oglądać można w progach Biblioteki, do połowy czerwca 2019 r.

Archiwa